Pirmadienis, 21 Spalis 2013 18:32

Netradicinis renginys apie senąsias baltų tradicijas

Lukas STAKĖLA, IIIe klasė

Spalio 16 dieną gimnazijoje lankėsi Lietuvos jaunimo Ramuvos (LJR) nariai. LJR – tai organizacija, vienijanti jaunimą, kuris siekia pažinti lietuvių tautos etninį palikimą, suvokia, kad reikia jį saugoti. LJR skleidžia kitiems tas žinias, kurių semiasi iš etnologų veikalų ir dabarties archeologinių kasinėjimų. Ramuviečiai pasiryžę grąžinti į šiuolaikinį gyvenimą senąsias baltiškąsias vertybes, jų pažinimas ir puoselėjimas padėtų stiprinti tautinę savigarbą, be kurios bet kuriai tautai, ypač nedidelei, gresia pražūtinga asimiliacija šiuolaikiniame kosmopolitiniame pasaulyje.

Gimnazijos vidiniame kiemelyje svečiai parodė savo programą, kurioje jie, atlikėjai, ir mūsų gimnazistai, žiūrovai, nebuvo griežtai atskirti „sienos“: ramuviečiai kartu su Ig, IIc, IIIa, IIId, IIIe klasių mokiniais atliko Ugnies apeigas. Apie šių apeigų prasmę mums papasakojo Mindaugas, Šarūnas, Miglė, Elena ir dar trys jaunieji ramuviečiai, apsirengę savo pačių pasisiūtais senoviniais mūsų krašto protėvių rūbais. Jaunuoliai pristatė senovės baltų tradicijas, paaiškino kiekvieną apeigos veiksmą: Ugnies įpūtimą ir maldeles Gabijai; žemyneliavimo apeigą siunčiant ratu į ragą įpiltą gėrimą, kiekvienam jo simboliškai nugeriant; pademonstravo gėrimo nuliejimą ant žemės, į ugnį. Taip pat apeigos metu visi kartu prašėme Perkūno stiprybės, prašėme Gabijos mus apginti degindami gintaro dulkes, kurias programos atlikėjai sauja bėrė į laužą. Mokėmės sutartinių: „Dijūta kalnali“, „Išmivedi vedi“ ir „Nuslaida Saulala“, jas giedojome kartu eidami tris simbolinius ratus. Po programos pristatymo svečiai pasiūlė pabandyti pūsti ragą, o tai pasirodė ne taip paprasta – vos keliems pavyko šiokį tokį garsą išgauti.

Gerdami arbatą gimnazijos muziejuje ramuviečiams pristatėme savo mokyklos istoriją, šnekėjomės apie etninę kultūrą, direktorius Raimondas Dambrauskas papasakojo apie gimnazijos tradicijas bei pakvietė atvykti dar. Ramuviečiai paliko prasmingą įrašą gimnazijos svečių knygoje ir padėkojo už šiltą priėmimą. Dėkojame LJR atstovams už atvykimą iš Vilniaus į mūsų miestą (čia jie lankėsi pirmą kartą), už įdomiai, interaktyviai vestą Ugnies pagerbimo apeigą. Tikimės, kad ateityje pavyks pamatyti didesnių ramuviečių renginių! (Daugiau informacijos apie LJR veiklą galite rasti adresu www.facebook.com)