Pirmadienis, 27 Gegužė 2013 18:19

Apie filologų konkursą ir genijaus kompleksą

Greta ALMINAITĖ, IVd klasė

Balandžio 4-6 dienomis vyko 45-asis Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkursas. Šįkart jis buvo rengiamas pačiame tėvynės pakrašty – Šilutėje, tad ir dalyviai Vydūno vardu pavadintoje gimnazijoje buvo sutikti pasieniečiais persirengusių mokinių. Keista, pro duris buvom praleisti, nors kontrabandos – minčių ir kūrybos – turėjom visi. Tokie tat menininkų tvarka ir teisingumas.

Be pusryčiavimų, pietavimų, vakarieniavimų ir laukimo (jaudinantis arba miegant) viešbučiuose, daugiausia laiko, žinoma, užima darbas sekcijose. Septyniose atskirose sekcijose (prozos ir dramos, poezijos, literatūros mokslo ir kritikos, publicistikos ir eseistikos, tautosakos, vertimų, kalbos) aptariami dalyvių darbai, kiekvienas jų analizuojamas individualiai. Daugelis, ypač dalyvaujančių pirmąkart, laukia nuožmios kritikos ir nesupratimo, nes juk genijai, jei ir pripažįstami, tai tik po mirties. O pirmą kartą dažniausiai važiuoji šiek tiek (ar labai) genijus. Tik problema, kad gyvas. Nors jei davei marčėniškus įžadus poezijai (ar, tarkime, apskritai kalbai), gyvenimą kaip ir vis vien esi pabaigęs. Tai anokia čia problema. Vienaip ar kitaip, kritikos filologų konkurse nedaug, beveik nėra – vilčių  jauniesiems kūrėjams (jų dalyvavo 84) nepridėta, žiūrima į juos atlaidžiai, nors tikrai ne iš aukšto. Tai tarsi vienas pirmųjų literatūros deimančiukų paieškos etapų.

Bendravimas tarp vertintojų, žinomų, profesionalių (keistas terminas) poetų, eseistų, literatūrologų, vertėjų ir dalyvių daugiausia vyksta „o kaip jūs manot?“ forma – laisvai kalbama, diskutuojama, neretai nukrypstant ir visai „ne į temą“ (jei tai išvis įmanoma) ar bendrai susimąstant  visiems išgirdus, kaip, tarkime, kokioje nors chemijos klasėje zvimbinėja pirma atsipaipaliojusi musė.

Be pasišnekėjimų ir nusišnekėjimų sekcijose, būname supažindinami su kraštu, į kurį atvykome. Šilutėje prisiklausėm liūdnų Žemaitijos krašto dainų, nors gavom ir į užstalės polkučių ritmą patrepsėti. Rami savo lygumose, aš sunkiai galėjau suprasti, kad potvyniai vietiniams, skirtingai nei visiems žinias per televizorių veizintiems lietuviams, jokia katastrofa. Taip, šilutiškiai – susigyvenę su savo krašto ypatumais ir apskritai, atrodo, nuoširdumu „patvinę“ žmonės, kantrūs. O mums, spurdantiems nuo rezultatų laukimo ir labai jau vėlavusio pavasario šalčio, reikėjo, galima sakyti, vydūniškos dvasios stiprybės.

Bet už viską atlyginama – padėkos raštų, dovanų, sveikinimų ceremonija paskutinę konkurso dieną užtrunka, tačiau nė vienas nepamirštamas. Pati už savo poezijos darbą gavau III laipsnio diplomą. Turiu pasakyti, kad nei džiaugiuos, nei nesidžiaugiu – trečiąjį kartą važiavau be „šiek tiek (ar labai) genijaus“ komplekso. Važiavau su savo eilėraščiais. Tikrai savo ir savais – man tas svarbiausia.

Pateikiu jums keletą tekstų (pirmasis - „Gregorui“, kurį sąmoningai iškėliau pirmon vieton vertintojams pateiktame segtuve; mane vertinusiam poetui D. Petrošiui, rodos, taip pat šis eilėraštis įgavo prioritetą). Tad „imkiet mane ir skaitykiet“, o permanyti nesivarginkit. Ir be manęs yra ką. O ir manęs ten nėra. Arba yra per daug. A. Marčėnas sako, kad poezija – didelis melas...

Gregorui

Gregorai

tu boružėlė ant jo kaklo