Trečiadienis, 25 Sausis 2012 19:07

JGM žiemos sesija Vilniuje

Akvilė GASIŪNAITĖ, If klasė

Tris žiemos atostogų dienas praleidau jaunųjų geografų mokykloje (JGM). Sausio 3 dieną Vilniuje, Jaunųjų turistų centre, mokyklos vadovai bei 11 mokinių susirinko turėdami vieną tikslą – kuo artimiau susipažinti su Lietuvos sostine.

Nieko nelaukdami leidomės klaidžioti akmenimis grįstomis Vilniaus gatvėmis. Su dr. Dalia Prakapiene aiškinomės, kokie buvo senieji miesto amatai ir verslai, kokią reikšmę turėjo gintaras senovės lietuviams. Po šios teminės ekskursijos vykome į Vilniaus universitetą, ten  klausėmės paskaitos apie pasaulio ūkio geografijos aktualijas. Drauge su doc. dr. Donatu Burneika mėginome suprasti, kodėl pasaulyje yra tiek nelygių ekonominiu požiūriu šalių. Pasibaigus paskaitai, naršėme po tamsiu dangumi apsigaubusį Vilnių, o vakare visi grįžome į Jaunųjų turistų centrą, kur VU studentai mums jau ruošė vakaronės užduotis. Statėme piramides, tiesėme makaronų tiltus, miklinome smegenis spręsdami sudoku, mumifikavome draugus bei gardžiai juokdamiesi atlikome kitas užduotis.

Sausio 4 dieną Vilniaus universitete dr. Edvinas Stonevičius skaitė labai įdomią paskaitą apie hidrologinius tyrimus Lietuvoje, diskutavome apie didžiausią Lietuvos upę – Nemuną. Bandėme nuspėti tos dienos orus. Kiek vėliau, apsilankę meteorologijos stotelėje, palyginome savo spėjimus su tikraisiais duomenimis. Malonūs stotelės darbuotojai mums parodė prietaisus ir paaiškino, kam jie skirti.

Popietę praleidome Tuskulėnų rimties parke. Oficinoje, šalia dvaro rūmų, išgirdome tragišką šios vietovės istoriją. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, dvaro teritorijoje buvo rasti 724 žmonių palaikai, kurie dabar ilsisi memorialinio komplekso koplyčioje-kolumbariume. Iš išorės tai tartum maža kalvelė su paminklu aukoms, vaizduojančiu erškėčių vainiką. Per kūną nejaukiai nubėgo šiurpuliukai, kai Baltajame dvarelyje apžiūrinėjome muziejinę ekspoziciją. Salės buvo pilnos batų. Be krūvos sagų, sulaužytų šukų ir kitų smulkmenėlių – tai viskas, kas buvo rasta šalia palaikų.

Jau sutemus nusidanginome į Mokslų akademijos turistų klubą. Jaukiame, šiltame pusrūsyje, kur židinyje šoko ugnis, praturtinome savo žinias apie JGM įkūrėją Rimantą Krupicką. Dabartiniai JGM vadovai dalinosi su mumis prisiminimais apie tolimas ir pavojingas keliones. Studentai iš Šiaulių pasakojo apie Kaukazą. Jų akyse buvo matyti žybsintis kelionės akimirkų ilgesys.

Sausio 5 dieną lankėmės Vilniaus Simono Daukanto gimnazijoje. Pristatinėjome savo darbus apie gamtos paminklus, šalia kurių gyvename. Kadangi JGM mokiniai susirinkę iš įvairiausių Lietuvos kampelių, susipažinome su ryškiausiais mūsų valstybės gamtos objektais, kuriuos dabar labai norėtume išvysti savo akimis. Komentuodami savo bei draugų darbus analizavome padarytas klaidas.

Būdamas su JGM žmonėmis džiaugiesi kiekviena akimirka. Todėl šią sesiją užbaigėme jau su ateities mintimis apie pavasario susitikimą Klaipėdoje.