Penktadienis, 30 Rugsėjis 2011 06:27

Pagerbėme nužudytų žydų atminimą

Viktorija TOROVEC, Ig klasė

Minėdami Lietuvos žydų genocido dieną, mes, Ig klasės gimnazistai, rugsėjo 23-iąją aplankėme žydų masinių žudynių vietą Kurganavos miške. Taip mes prisijungėme prie 200 visos Lietuvos  mokyklų, dalyvaujančių šioje pilietinėje  akcijoje.

Į netoli Panevėžio esančią Kurganavą vykome dviem grupėmis: vieni kartu su mokytoja Violeta Devindoniene važiavo dviračiais, kiti su mokytoja Aukse Sereikiene dardėjo senu sovietinių laikų autobusu.

Vos įvažiavę į mišką išgirdome šūvius. Išsigandome, bet netrukus paaiškėjo, jog šūvių garsas sklinda iš netoliese esančio Pajuosčio karinio dalinio – ten kariai buvo surengę šaudymo pratybas.  Pravažiavome Kurganavos mokyklą. Seni žmonės pasakoja, jog tuo metu, kai miške buvo šaudomi žydai, mokykloje vyko pamokos. Ko gero, šis šiurpus įvykis labai sukrėtė tuomečius mokinius.

Žydai Panevėžio krašte buvo naikinami 1941 metų liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Vien per tą laiką čia nužudyta apie 8 tūkstančius šios tautybės žmonių, o visoje Lietuvoje sunaikinta 94 procentai žydų.

Pagerbdami  nužudytų žmonių atminimą, masinių žudynių vietoje sudėliojome menorą iš žvakių ir gvazdikų.