Trečiadienis, 01 Birželis 2011 06:29

Sostinės laboratorijose bijojome net kvėpuoti

Lauryna GRINIŪTĖ, IIIc klasė

Gegužės 19 dieną net aštuoniolika Juozo Balčikonio gimnazijos mokinių turėjo galimybę aplankyti sostinėje įsikūrusias mokslo laboratorijas. Į išvyką buvo pakviesti gamtos mokslų olimpiadų šalies ir miesto turų prizininkai bei konkurso „Eruditas“ nugalėtojai.

Apsilankę Vilniaus universiteto bendrojoje mokomojoje laboratorijoje savo fizikos žinias pritaikėme praktikoje – nustatėme garso greitį ore, matavome klausos jautrumo ribas, tyrėme elektrokardiostimuliatoriaus parametrus, modeliavome akies ydas, stebėjome slėgio pakitimus kraujagyslių sistemoje akustinės indikacijos būdu. Pasisėmę patirties keliavome į Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Mikrobiologijos ir Cheminių veiksnių skyrius. Pasipuošę baltais chalatais, kepurėlėmis bei specialiu apavu, švariai nusiplovę rankas ir labai atsargiai kvėpuodami įžengėme į Mikrobiologijos skyrių, kuriame reikalingas ypatingas sterilumas. Stebėjome, kaip gaminamos terpės, naudojamos mikroorganizmams auginti, pro mikroskopą žiūrėjome, kaip juda bakterijos, iš rankų į rankas šiek tiek drebėdami perdavinėjome petri lėkšteles, kuriose augo meningito ar kitų baisių ligų sukėlėjai. Nuodugniai apžiūrėjome visas šio skyriaus laboratorijas, nė vieno prietaiso veikimas neliko nepaaiškintas.

Pabaigoje išklausėme rimto skyriaus vedėjos pamokslo apie antibiotikų vartojimą: „Išeidami iš čia jūs privalote žinoti vieną dalyką – antibiotikai veikia tik prieš bakterijas! Ne visada galima pasitikėti gydytojais, kurie vos pakilus temperatūrai skiria antibiotikus“.

Išgirdę daug įdomaus apie mikrobiologiją ir mokslininkų veiklą, buvome nuvesti į Cheminių veiksnių skyrių. Čia mums paaiškino, kaip testuojamas vandens užterštumas, tikrinamos įvairių buityje naudojamų daiktų toksinės savybės, sužinojome, kaip veikia dujiniai ir skystiniai chromatografai.

Esame labai dėkingi gimnazijos Alumni klubui, padėjusiam suorganizuoti kelionę į Vilnių, bei mokslininkams, kurie nuoširdžiai atsakė į visus mūsų klausimus. Tikimės, jog tokios išvykos į mokslo centrus taps tradicija ir paskatins domėtis gamtos mokslais.