Sekmadienis, 09 Gruodis 2018 21:39

Šiaurės šalių literatūros savaitė

Jau daugiau kaip 20 metų kasmet vyksta kultūros projektas „Šiaurės šalių literatūros savaitė“, kurio tikslas – skleisti skaitymo džiaugsmą, atrasti literatūrą ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją. Šiaurės šalių literatūros savaitės metu tradiciškai garsiai skaitomi žymiausi šių šalių autoriai, naujausių knygų ištraukos, rengiamos įvairios parodos, organizuojami  susitikimai ir kiti renginiai Šiaurės šalis siejančiomis temomis. Šiemet skaitymus rengti užsiregistravo daugiau kaip 600 švietimo ir kultūros įstaigų Lietuvoje, prie jų tradiciškai  jungiasi ir lietuviškos mokyklos užsienyje, ne pirmus metus tokiuose skaitymuose dalyvauja ir mūsų gimnazija. Šių metų skaitymų tema „Šiaurės herojai“.

Šįkart  Šiaurės šalių literatūros savaitės metu pasirinkome skaityti ištrauką iš norvegų rašytojo Simono Strangerio romano  paaugliams „Tie, kurių nėra“. 1f klasės gimnazistai ir lietuvių kalbos mokytoja Rita Stonienė iš anksto pasiruošė pamokai: klasėje parengė Šiaurės šalių rašytojų kūrinių parodą iš gimnazijos bibliotekos aruodų, mokiniai turėjo galimybę perskaityti ištraukas, pamokoje jos buvo garsiai skaitomos ir analizuojamos, aptariami romano herojai – paauglė Emilija ir pabėgėlis juodaodis Samuelis. Romano ištraukos atskleidė dramatiškus veikėjų likimus šiuolaikiniame globalizacijos paveiktame pasaulyje, kur vis dar ne visiems yra vietos po saule. Šis romanas tapo ir tolesnių gimnazistų samprotavimų objektu, nes lapkričio 16-oji yra paskelbta Tarptautine tolerancijos diena, o knygos tema kaip tik glaudžiai siejasi su aktualia pasauliui migracijos problema. Perskaitę ne vieną kūrinį  ir remdamiesi pačia naujausia norvegų rašytojo knyga, mokiniai rašė samprotavimą „Kodėl sunku įveikti netoleranciją?“ Gražiausios ir vertingiausios jų mintys padės įvertinti  kitiems ir kūrinį,  ir problemą.

Be to,  vyko ir neformali apklausa, kokie Šiaurės šalių autoriai yra labiausiai mokinių skaitomi ar atpažįstami. Iš 18 knygų mokiniai  populiariomis įvardino tokį trejetuką:

1. A. Lindgren. Emilis iš Lionebergos – 14 balsų;

2. Jo Nesbo. Raudongurklė – 6 balsai;

3. Sara B. Elfgren ir Matsas Strandbergas. Trilogija „Ratas“, „Ugnis“, „Ratas“ .

Įdomu pastebėti, kad populiariausia švedų rašytoja Astrida Lindgren vis dėlto gerai atsimenama iš pradinių klasių, o štai paaugliai sunkokai renkasi knygas savarankiškam skaitymui, todėl reikalingas ir paskatinimas, ir paraginamas, ir skaitomos knygos reklamėlė.

Projektas, supažindinantis su šiuolaikiniais ir naujausiais Šiaurės šalių kūrėjais ir jų knygomis, padeda tiek mokiniui, tiek suaugusiam žmogui ne tik artimiau pažinti šiaurinius Europos kaimynus, bet ir įvertinti  šiuolaikinės literatūros įvairovę nuo knygų paaugliams ir apie paauglius iki geriausių kriminalinių kultinių romanų.