Sekmadienis, 14 Spalis 2018 14:55

Atminties keliu

Rūta URBONAITĖ, IIId klasė

Minėdami Lietuvos žydų genocido dieną, mes, antrų ir trečių gimnazijos klasių mokiniai, lankėmės Holokausto aukų memoriale – masinėje  žudynių vietoje Vilniaus rajone, Paneriuose. Taip prisijungėme prie daugiau nei 200 Lietuvos mokyklų, dalyvaujančių pilietinėje akcijoje „Atminties kelias“.

Renginyje, kurį organizavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, girdėjome žydų vaikų dienoraščių ištraukas, Vilniaus žydų bendruomenės atstovų pasakojimus, liudijimus ir istorijas. Kartu su mokiniais iš Biržų  aplankėme memorialo paminklus ir atminimo lentomis pažymėtas skaudžios tragedijos vietas. Įdomiai tragedijos puslapius atskleidė buvusi mokytoja Ingrida Vilkienė. Sužinojome, kad Paneriuose buvo nužudyta ne tik žydų tautybės žmonių, bet ir lietuvių, rusų belaisvių, čigonų.

Įstrigo kartu vykusios lietuvių kalbos mokytojos Ritos Stonienės atsakymas į mūsų klausimą „O kodėl mums tokia svarbi žydų istorija?“ „Tas, kas neišmoksta Istorijos pamokų, priverstas jas pakartoti. Žydų ir lietuvių tragedija Antrojo pasaulinio karo metais mums primena, kad žmogus (ne sistema) priima sprendimą ir atsakomybę už tai, kur jis bus – Tiesos, Žmogiškumo ar išdavystės, melo ir Blogio pusėje“, - sakė mokytoja. Pamąsčiusi ji pridūrė: „Gal skamba hiperbolizuotai, bet man šiuo metu atrodo taip.“ Ko gero, ir mums yra apie ką pamąstyti.

20180921_131406
20180921_131432