Trečiadienis, 28 Kovas 2018 18:20

Kuriamas filmas apie Juozą Zikarą

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui pažymėti viešoji įstaiga „DermĖ“ kuria dokumentinį filmą apie vieną iškiliausių Panevėžio krašto menininkų – 1919-1929 metais mūsų mokykloje piešimo mokytoju dirbusį Juozą Zikarą. Žinoma, kad iškiliausias skulptoriaus darbas, Laisvės statula, buvo sukurtas tuometinėje valstybinėje gimnazijoje. Antradienį gimnazijoje lankėsi dokumentinio filmo kūrybinė grupė, vadovaujama teatro ir kino režisieriaus Lino Mikutos. Šis jaunas menininkas jau išgarsėjo kaip dokumentinių filmų kūrėjas („Dzūkijos jautis“, „Pakeleiviai“, „Pietūs Lipovkėje“, „Šaltos ausys“). Kino kūrėjai bandė per Zikaro sukurtų darbų prizmę pažvelgti į šių dienų jauno žmogaus laisvės sampratą. Tuo tikslu buvo filmuojama mokytojo Gintaro Grigo dailės pamoka IIe klasėje. Antrokus drąsino ir pokalbyje dalyvavo gimnazijos debatų klubo nariai, kuriuos sutelkė Akvilė Šiaučiūnaitė. Mokiniai išsakė savo mintis apie laisvę, svarstė, kokį jai paminklą, jei gebėtų, šiandien sukurtų. Svečiai daug filmavo gimnazijos istorijos muziejuje, kalbino istorijos mokytoją Algimantą Kolinį. Šis vaizdžiai nupasakojo skulptoriaus kelią iš gimtinės Paliukų kaime per Peterburgą į vyrų gimnaziją Panevėžyje. 52 minučių trukmės dokumentinio filmo premjera numatoma 2018 metų liepos 6 dieną.

Nuotraukoje režisierius Linas Mikuta – antras iš kairės