Ateitininkai mokėsi slaptoje mokykloje
Pirmadienis, 12 Vasaris 2018 20:38

Ateitininkai mokėsi slaptoje mokykloje

Irena BIKULČIENĖ, gimnazijos ateitininkų vadovė

Mūsų gimnazijos ateitininkai tęsia Panevėžio krašto ateitininkų inicijuotą projektą „Žinia apie knygnešius“, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui paminėti. Projekto tikslas – kuo daugiau sužinoti apie knygnešius, aplankyti bent dešimt vietų, kuriose veikė knygnešiai, ir užpildyti „Knygnešio pasą“.

Svarbias istorijos pamokas kunigo J.Tilvyčio-Žalvarnio kuopos ateitininkai pradėjo išvyka į Bistrampolio dvarą: aplankė ten esančią knygnešių koplytėlę, pamatė joje saugomą kryžių, po kuriuo užgeso knygnešio J.Bielinio gyvybė. Vasario 2 dieną ateitininkai dalyvavo Pasvalio krašto kraštotyros muziejuje surengtoje edukacinėje programoje „Slaptoji lietuviška mokykla“. Iš karto moksleiviai pateko ne į ūkininko gyvenamąją pirkią, kurioje paprastai steigdavosi slaptosios mokyklos, bet į seklyčią. Programos dalyviai susėdo aplink tris stalus ir tapo „mokytiniais“. „Gaspadinė“ padalino maldaknyges – ,,novenas“, iš kurių reikėjo kiekvienam paskaityti nors po sakinį. Per pertrauką visi vaišinosi karšta čiobrelių arbata ir šviežiomis bandelėmis.

Antroji pamoka buvo rašymo. Iš pradžių moksleiviai galėjo pabandyti parašyti žąsies plunksna ant medinės lentelės, paskui patys pasisiuvo sąsiuvinius ir juose rašė jau su „černyla“. Atėjus žandarui, pamokyti ,,daraktorės“ visi skandavo: ,,Papa, mama, dobryj dien.“ Vėliau muziejaus darbuotoja papasakojo apie Pasvalio krašte veikusius knygnešius. Praturtėję žiniomis ir gavę dar vieną spaudą į „Knygnešio pasą“, apimti lengvo nuovargio ateitininkai grįžo namo į Panevėžį.