Penktadienis, 30 Rugsėjis 2016 07:31

Gimnazistai tiesė atminties ir tolerancijos tiltus

Ineta Aleknavičiūtė, IIIc klasė

1943 metais rugsėjo 23 dieną buvo sunaikintas Vilniaus getas ir Lietuva oficialiai neteko paskutiniųjų savo litvakų – valstybės piliečių. Praėjus 75 metams nuo kraupių įvykių pradžios ir 73 metams nuo dienos, kai miestelių, kaimų ir miestų gatvės, bankai, universitetai, parduotuvės ištuštėjo, žmonės nepamiršta pagerbti holokausto aukų – organizuoja renginius, viktorinas, konferencijas, skaito paskaitas. Pilietiški ir tolerantiški mūsų gimnazistai taip pat dalyvavo keliuose iš tokių renginių.

Rugsėjo 22 dieną Panevėžio žydų bendruomenė organizavo viktoriną-protų mūšį istorine tema. Mūsų gimnazijai atstovavo trečiųjų klasių komanda – mokytojos Ritos Stonienės mokiniai. Jiems puikiai sekėsi atsakinėti į  klausimus,  kuriems reikėjo ir  gausesnių istorijos žinių, ir drąsesnių minčių. Išsiskyrė ir  pristatymas – pasirinkome pasakoti apie šiandienos žymius žmones – litvakų palikuonis. Gerai sekėsi atlikti ir kūrybinę užduotį – nupiešti plakatą. Susumavus rezultatus  mūsų gimnazistų  komanda  laimėjo pirmąją vietą.

Rugsėjo 23 dieną prie paminklo „Liūdinti žydų motina“ vyko kasmetinis renginys Panevėžio žydų aukoms pagerbti. Jame dalyvavo Panevėžio miesto meras R.M.Račkauskas, miesto tarybos nariai, mokiniai iš įvairių gimnazijų ir progimnazijų, negausios žydų bendruomenės nariai. Daugelis kalbėjo apie tai, kad nedera užmiršti praeities IIIc klasės gimnazistė Ineta Aleknavičiūtė pabrėžė, jog lietuviai ir žydai turėtų nustoti be perstojo kaltinti vieni kitus ar gintis, neigti praeitį, nes skilusi visuomenė yra kliūtis valstybės raidai. Svarbu kalbėti apie tai, kas sieja, mokytis bendrauti, diskutuoti su litvakų vaikais ir  kartu kurti Lietuvos valstybę.

Džiugu, jog gimnazistai noriai dalyvauja tokiuose paminėjimuose, domisi šia tema, nebijo kalbėti, kelti  diskusijų. Jei kalbėsime, prisiminsime, analizuosime, jaunosios kartos lūpose nebus atskiriančiųjų žodžių „mes“ ir „jie“.

20160923_135031
20160923_140036