Antradienis, 02 Vasaris 2016 09:17

Konferencija priminė esmines vertybes

Ineta ALEKNAVIČIŪTĖ, IIc klasė

Sausio 27-oji – tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena. Tą dieną prisimenamas Aušvico kocentracijos stovyklos kalinių išlaisvinimas 1945 metais. Šia proga Ariogaloje, Raseinių rajone, jau antrą kartą vyko nacionalinė moksleivių konferencijos tema – „Kito žmogaus gelbėjimas – aukščiausia žmogiškumo vertybė“. Konferencijoje mūsų miestui atstovavo komandos iš Juozo Balčikonio gimnazijos, „Saulėtekio“ progimnazijos, Margaritos Rimkevičaitės technologinės mokyklos.

Renginio organizatoriai skatino nepamiršti ne tik žuvusių žydų, bet ir savo gyvybes į pavojų stačiusių jų gelbėtojų. Konferencijoje dalyvavo Izraelio valstybės ambasadorius Amir Maimon, Užsienio reikalų ministerijos ambasadorius ypatingiems pavedimams Dainius Junevičius, Tarptautinės Istorinio teisingumo komisijos švietimo programų koordinatorė, vykdomojo direktoriaus pavaduotoja Ingrida Vilkienė, Sugiharos muziejaus direktorius Simonas Dovidavičius, Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Genadijus Kofmanas, mokiniai ir mokytojai iš visos Lietuvos.

Išgirstos išskirtinės istorijos, išvystos nuotraukos ir meninės kompozicijos davė daug peno apmąstymams. Iš tiesų, verta, jog tokiuose renginiuose dalyvauja ne tik kraupių įvykių liudytojai ar senyvo amžiaus žmonės, bet ir jaunosios kartos atstovai. Tokia patirtis ne tik papildo istorines žinias, bet ir ugdo toleranciją, moralines vertybes, kurios tinkamai panaudotos gali tapti mūsų gyvenimo pamatu.

Panevėžio kraštas irgi turi kilnių žmonių – Pasaulio tautų teisuolių. Apie jų pasiryžimą gelbėti žmogų, kai gresia pavojus savai šeimai, pasakojo „Saulėtekio“ progimnazijos mokiniai.  Apie išgelbėtą žydaitę Arielą – Rimkevičaitės technologinės mokyklos mokiniai. Be abejo, svarbu, kad žinotume ir nepamirštume gelbėtojų vardų, nes šiandienos pasaulyje dažnai mėgstama kalbėti tik apie juodąją istorijos pusę.

Mokytoja Rita Stonienė: konferencijoje Ineta pristatė solidų pranešimą „Panevėžio krašto Pasaulio tautų teisuoliai: susipynę likimai“, kuriame pabandė atsakyti į klausimą, kokios vertybinės nuostatos lėmė šių žmonių sąmoningą nusistatymą gelbėti. Dažnai toks pasirinkimas buvo nulemtas ne didvyriškos akimirkos, o sąmoningo apsisprendimo: šeimos vertybinės nuostatos – gelbėti žmogų, atsidūrusį mirties pavojuje, krikščioniškosios nuostatos – gelbėti silpną ir bejėgį žmogų, humanistinės – gelbėti, nes negali kitaip, jei nori išlikti žmogumi. Norisi tikėti, kad ir šių dienų žmogus turi tokius vertybinius pamatus.

20160127_141048
20160127_142338