Sekmadienis, 18 Spalis 2015 16:32

Gimnazija atšventė ypatingą sukaktį

2015-ieji – ypatingi metai Juozo Balčikonio gimnazijos istorijoje. Prieš 100 metų, 1915-ųjų spalio 1 dieną, realinė mokykla tapo Panevėžio gimnazija, kurioje mokomieji dalykai pradėti dėstyti lietuvių kalba. Tai buvo pirmoji Lietuvoje po carinės okupacijos lietuviška gimnazija. Jos istorijoje įrašyti Gabrielės Petkevičaitės-Bitės, Juozo Balčikonio, Julijono Lindės-Dobilo, Mato Grigonio, Juozo Zikaro, Kazimiero Bizausko ir kitų garbingų, Lietuvai nusipelniusių žmonių vardai.

Gimnazijos bendruomenė šią sukaktį pažymėjo gražiomis iniciatyvomis ir prasmingais darbais. Išleista knygelė, kurioje atsispindi akademiniai pasiekimai, patriotinė, pilietinė, kūrybinė gimnazistų veikla, alumnų iniciatyvos. Atidaryta Julijono Lindės-Dobilo klasė. Spalio 1 dieną visa bendruomenė dalyvavo smagioje gimnazijos apkabinimo akcijoje. Ant gimnazijos fasado atsirado saulės laikrodis, kasdien primenantis, kad iš šio pastato turi sklisti šviesa. Gimnazijos muziejuje parengta ekspozicija „Pirmajai lietuviškai gimnazijai – 100“, skaitykloje – Evaldo Ivanausko fotografijų paroda. Miestelėnai „Galerijoje XX“ gali apžiūrėti gimnazistų dailės darbus.

Praėjusį šeštadienį gausus būrys buvusių ir dabartinių mokytojų, svečių, gimnazistų susirinko į iškilmingą minėjimą Juozo Miltinio dramos teatre. Minėjimo metu prisiminta gimnazijos istorija. Joje ypač įdomus vienas faktas – kai kūrėsi gimnazija, jai reikėjo patalpų, nes buvusios realinės mokyklos rūmus vokiečiai buvo pavertę karo ligonine. Karui einant į pabaigą, vokiečiai traukdamiesi ligoninę evakuavo, tačiau mokyklai patalpų sugrąžinti neskubėjo. Gimnazistai nutarė – patys  jas užims. „Gimnazijos pradžia prasidėjo pastato šturmu – kaip buvo šturmuojami Pilėnai, Bastilija ar Žiemos rūmai. Nėra nė vienos mokyklos Lietuvoje, o gal ir pasaulyje, kad mokiniai ir mokytojai užimtų patalpas mokymuisi“, - savo kalboje sakė gimnazijos direktorius Raimondas Dambrauskas.

Tai, kad gimnazija svarbi Lietuvos, Panevėžio dalis, įrodo gausūs sveikinimai. Gimnazijos bendruomenei ypač malonūs ir kartu įpareigojantys Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės atsiųsto sveikinimo žodžiai: „Jums tenka garbė ir atsakomybė perimti šimtametes mokyklos tradicijas, jas puoselėti ir tęsti. Džiaugiuosi, kad Juozo Balčikonio gimnazija garbingai saugo jai suteiktą vardą ir tęsia gimnazijos kūrėjų darbus. Linkiu, kad ir toliau būtų ugdomas savarankiškas mąstymas ir iniciatyvumas, kuris jau šimtą metų yra skiriamasis šios mokyklos ir jos bendruomenės bruožas.“

Mokytojus, gimnazistus sveikino miesto meras, 1977 metų gimnazijos abiturientas Rytis Mykolas Račkauskas, Seimo nariai Povilas Urbšys ir Domas Petrulis, Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narė Rima Baškienė, Lietuvos švietimo tarybos pirmininkė, gimnazijos mecenatė Vilija Targamadzė, socialiniai partneriai, miesto švietimo, kultūros įstaigų vadovai.

Visiems, kas kalbėjo minėjime, buvo užduotas klausimas: kas jums yra Juozo Balčikonio gimnazija? Ypač prasmingai, šiltai į šį klausimą atsakė buvęs gimnazistas, LRT laidų vedėjas, žurnalistas Paulius Šironas, buvę gimnazijos mokinių parlamento prezidentai. Jų prisiminimuose – ne tik sukauptas gausus žinių bagažas, bet ir kelionės, poezijos skaitymai, šokių ir dainų vakarai, gausybė renginių. O svarbiausia – dar mokykloje susiformavęs ir dešimtmečiais išsaugotas tapatybės su savo gimnazija jausmas.

Juozo Balčikonio gimnazija pradėjo skaičiuoti antrąjį lietuviškos gimnazijos šimtmetį. Šventė tik paliudijo gimnazistų, jų tėvų, mokytojų siekį ir toliau būti laisva, iniciatyvia, besimokančia, nebijančia pokyčių, kuriančia bendruomene.

JBG svente 100 lt 030
JBG svente 100 lt 105