Ketvirtadienis, 06 Lapkritis 2014 20:12

Kinija padarė neišdildomą įspūdį

Raimondas DAMBRAUSKAS, gimnazijos direktorius

Spalio 26 – lapkričio 1 dienomis kartu su 7 Lietuvos mokyklų vadovais teko aplankyti Kiniją. Man ši šalis atrodė paslaptinga, žinojau, kad įdomi jos istorija, sparčiai auga ekonomika, gyvena daugiausiai žmonių, valstybė turi didžiausią kariuomenę. Taigi teko viską pamatyti savo akimis.

Kelionė lėktuvu truko 9 valandas. Nuskridome per 12000 kilometrų, įveikėme net 6 laiko juostas. Pirmasis mūsų aplankytas miestas – sostinė Pekinas, kuriame gyvena 13 mln. oficialiai registruotų ir 7 mln. neregistruotų gyventojų. Viešėjome Lietuvos ambasadoje, kurioje dirba buvęs mūsų mokinys Danas Vaitkevičius. Jis mums papasakojo apie kultūrinius bei ekonominius Lietuvos ir Kinijos santykius.

Neišdildomą įspūdį padarė didžiausia pasaulyje Tiananmenio aikštė ir dviejų imperatorių rūmai. Juose pasijutome nublokšti kelis tūkstančius metų į praeitį. Vakare aplankėme olimpinį stadioną ir kitus olimpiados statinius.

Pamatėme garsiąją kinų sieną, kuri buvo pastatyta apsiginti nuo klajoklių iš Mongolijos. Iš viso buvo nutiesta apie 5000 km sienos, šiuo metu galima aplankyti apie 3000 km. Įspūdis nepakartojamas, labai daug žmonių, visi fotografuojasi. Europiečiai kažkodėl labai populiarūs – daugelis kinų nori su jais nusifotografuoti.

Kitas dienas praleidome ketvirtame pagal gyventojų skaičių (12 mln.) mieste Shenyang. Nustebino didelis oro užterštumas – kartais net nesimatydavo už 100 metrų stovinčių namų. Šitame mieste mes aplankėme Liaoning provincijos universitetą, dalyvavome kinų kalbos pamokoje, bendravome su studentais. Taip pat teko viešėti vienose iš geriausių Kinijos ugdymo įstaigų – eksperimentinėje vidurinėje ir talentų ugdymo mokyklose. Jose mokosi apie 15 tūkstančių jaunų kinų, vienoje klasėje – 50 mokinių. Visi su mokyklos uniformomis, yra labai drausmingi ir paklusnūs. Deja, mokslas yra mokamas ir kinai suvokia, kad tik savo proto galia galės susikurti laimingą ateitį.